3 lipca 2017

Natalia Murawska "Życie jest piękne"

Co raz częściej spotykamy się z wydawanymi książkami z tematem choroby, lecz każda dla mnie jest wyjątkowa. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czemu to zapraszam na recenzję.

Czasami w naszym życiu pojawia się coś nieoczekiwanego, z czym musimy się zmierzyć. Jedni poddają się na samym początku a inni walczą z tym do samego końca. Właśnie z takim problemem zmaga się siedemnastoletnia Cornelia. Ma prawdziwe szczęśliwe życie wspaniałych rodziców i przyjaciółkę. Pewnego dnia słyszy najgorsze słowo, jakie mogło paść z ust lekarza „BIAŁACZKA”. Jej plany na przyszłość w jednym momencie rujnują się i dziewczyna załamuje się. Chciała poznać prawdziwą miłość, iść na studia i założyć własną rodzinę, lecz wszystko jest możliwe wystarczy tylko dokładnie się rozejrzeć.
Natalia najlepsza przyjaciółka Corneli jest niesamowitą i przebojową dziewczyną. Z jednej strony wydaje się flirciarą, silną i przebojową dziewczyną a z drugiej strony skrywa wrażliwą duszę, która została skrzywdzona w dzieciństwie przez najbliższych. Tak samo jak Cornelia marzy o miłości, aby ktoś ja pokochał taką, jaka jest. Jednak jedna niewłaściwa decyzja sprawi, że musi zmienić swoje całe życie.
Pomimo wszystkiego, co się wydarzy los wydaje się przekorny i stawia dziewczyny przed bardzo trudnymi decyzjami. Ale zawsze trzeba pamiętać, że trzeba się cieszyć z życia i łapać go garściami, bo nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć.


Natalia Murawska studentka psychologii, zafascynowana człowiekiem i ludzką naturą. Niepoprawna romantyczka z duszą wrażliwca, uwielbiająca truskawki, herbatę z cytryną i dobre książki. Od urodzenia jeździ na wózku inwalidzkim, jednakże z każdego dnia stara się wyciągnąć coś pozytywnego. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się pewnego zimowego popołudnia, kiedy odważyła się opublikować historię w magicznej przestrzeni dla początkujących pisarzy, powszechnie znanej, jako Wattpad.

„Życie jest piękne” jest to książka z literatury młodzieżowej, która bardzo dokładnie opisuje nam losy przyjaciółek, które w pewnym momencie los sobie z nich zakpił. Nel dowiaduje się, że ma BIAŁACZKĘ a Nat i jej głupi wyskok powoduje, że musi zmienić całe swoje dotychczasowe życie.  Jak sobie poradzą dziewczyny i co los przygotował im niedalekiej przyszłości?
"Od zawsze uwielbiam gwiazdy. Zawsze są, nawet gdy ich nie widać, nawet gdy nie patrzymy w niebo. One tam są. Niezmienne, piękne i wieczne. Rozjaśniają nawet najciemniejszą noc. Są drogowskazami na drodze życia. Miliony malutkich przyjaciół."
Autorka napisała powieść tak bardzo życiową, która chwyta za serce i nie puszcz do ostatniej strony. Każde zdanie, strona a nawet rozdział jest starannie przygotowany dla czytelnika, za co ogromnie dziękuje autorce. Największą uwagę przykuło mój wzrok to, że znajdziemy bardzo szczegółowo opisany proces choroby białaczki i jej skutków. Dzięki temu nie odwracajmy się od chorych tylko im pomagajmy.
 "I właśnie wtedy zdaję sobie sprawę z tego, że chociaż nadal nie ma drogowskazów, a północ miesza się z południem, to pierwszy raz od diagnozy zrobiłam krok w dobrym kierunku. Zrobiłam coś, co zrobiłabym kiedyś."
Kiedy pierwszy raz przeczytałam zapowiedź książki myślałam, że jest tylko opowieścią o chorej dziewczynie, ale pomyliłam się. W tym wszystkim autorka wplotła wątek miłosny, silna przyjaźń, która przetrwa wszystko, alkoholizm i trudne relacje rodzicielskie. Nie spodziewała się takiego obrotu spraw, ale cieszę się, że poznała tą książkę. Wiele zrozumiałam dzięki niej i jeszcze więcej jest jeszcze do przemyślenia.


Książkę czyta się bardzo przyjemnie i lekko i co najważniejsze bardzo szybko. Ja po przeczytaniu potrzebowałam kilku chwil, aby dojść do siebie. Język i styl autorki jest przyjemny w odbiorze a postacie są ciekawie wykreowane, że nie sposób odłożyć książki na bok dopóki nie skończy się książki. Zakończenie książki całkowicie powaliło mnie na kolana, bo chyba nikt z nas nie spodziewałby się takiego zakończenia. A teraz z niecierpliwością czekam na następną powieść Natalii Murawskiej. 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania dziękuje Wydawnictwu Novae Res. 


Tytuł: Życie jest piękne
Autor: Natalia Murawska
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 316
Data wydania: 2017
Moja ocena: 9/10 

5 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie bardzo ta książki i myślę, że kiedyś będę chciała ja przeczytać. Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D
  https://gosiaandbook.blogspot.com/2017/07/wywiad-z-piorowieczne.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Na mnie również ta książka zrobiła bardzo dobre wrażenie. A ze to debiut, to tym bardziej warto zwrócić uwagę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka mnie zaciekawiła, przy okazji po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka naprawdę mnie zainteresowała. Nie czytałam jeszcze nic polskiego o takiej tematyce.
  Pozdrawiam!
  Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli odwiedzasz bloga i czytasz posty to pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło bo wtedy wiem, że moje starania nie poszły na marne.
Miłego czytania.
Beata