9 lipca 2016

Katarzyna Grochola "Przeznaczeni"

W nocy, kiedy w pokoju rodziców zgasło światło, wykręciłam żyletkę z maszynki do golenia ojca i piłowałam obie ręce. Najpierw piekło, potem zabolało porządnie, lewa bardzo zabolała, aż przygryzłam usta, prawa była silniejsza i w prawej moja desperacja była większa. Krew zaczęła kapać, a ja położyłam się spać, chwilę kręciło mi się w głowie, nie płakałam, napisałam tylko mamie, że przepraszam, że ich kocham, żeby się za mnie modlili, a potem obudziłam się w szpitalu.


Przeznaczenie Katarzyny Grocholi opowiada nam historię pięciu osób. Główni bohaterzy to Mateusz, Gabrysia, Kuba, Jerry i Olin. Na ogół nie mają ze sobą nic wspólnego, lecz jak to bywa w życiu ich drogi się połączą. 

MATEUSZ młody zdolny beztroski singiel. Pracuje, jako grafik komputerowy. Kobiety zmienia jak rękawiczki. Dzięki dobrej pracy gdzie źle nie zarabia pożycz pieniądze swojemu przyjacielowi Kubie. W życiu Mateusza zawsze jest pełno kobiet, lecz gdy spotyka Gabrysie wszystko się zmienia. Czyżby to była miłość od pierwszego wejrzenia?

GABRYSIA jest to młoda dziewczyna, która pracuje w kasynie zarabiając na życie. Pracując tam ma możliwość obserwować ludzi, którzy tam przychodzą. Widzi w ich oczach smutek i problemy myśląc, iż wygrają, lecz często zostawiają tylko swoją fortunę. Dziewczyna jest nieufna wobec ludzi i żyje na uboczu. Aż do momentu, gdy spotka Mateusza. Zakochuje się w nim bez pamięci.

 KUBA niepijący alkoholik. Wyrusza do Chicago w poszukiwaniu lepszego szczęścia. Na spotkaniu AA spotyka Jerrego. Pożyczone pieniądze od Mateusza jednak szybko trafiają w niepowołane ręce Jurka.

Jerry polak od dłuższego czasu mieszka w Ameryce. Na spotkaniu anonimowych alkoholików poznaję Kubę i wciąga go w „złoty” interes handlem samochodami.

Olin pisarka autorka kryminałów. Nie jest szczęśliwa, choć mogłoby się wydawać, że ma wszystko. Choć ma pieniądze i sławę to źle ulokowała swoje uczucia. Jej wybranek ma własną rodzinę.

Przeznaczeni jest to bardzo dobrze przemyślana napisana historia przez pisarkę. Jednym z wywiadów Katarzyna Grochola powiedziała, że po napisaniu tej powieści poczuła się prawdziwą pisarką. Cała ta powieść jest o miłości, zdradzie, uzależnieniu i cierpieniu. Pisarka świetnie nam pokazała jak dobrze potrafi zaznać się z ludzką psychiką. Książka jest napisana z perspektywy kobiet jak i mężczyzn, dzięki czemu możemy dobrze poznać każdą opisywaną osobą. Bohaterowie jak dla mnie są prawdziwi jak każdy z nas popełniają błędy, lecz jedni wykorzystają szansę od losu a inni stracą ją bezpowrotnie.

Książka poważna i dojrzała z humorem. Czytając często musiałam dobrze się skupić, aby zobaczyć, że pisarka pisząc często przeskakiwała z postaci do postaci. Powieść ta zmusiła mnie do refleksji nad własnym życiem, wzrusza, zaskakuje a także daje nadzieje. Zapraszam wszystkich do przeczytania książki a ja zabieram się już niedługo do czytania innych powieści tej o to pisarki. Naprawdę warto. 

TYTUŁ: Przeznaczeni
AUTOR: Katarzyna Grochola
WYDAWNICTWO: Literackie
DATA WYDANIA: 19 maj 2016
LICZBA STRON: 544Za możliwość przeczytania dziękuje Wydawnictwu Literackie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli odwiedzasz bloga i czytasz posty to pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło bo wtedy wiem, że moje starania nie poszły na marne.
Miłego czytania.
Beata