4 lipca 2016

Hanna Kowalewska "Tam, gdzie nie sięga już cień"
"A jaki jest czas w domu ciotki? Ani teraźniejszy, ani przeszły. Jakiś inny, niepokojący, nie do określenia, zastygły. Może jutro, pojutrze okaże się, w czym utkwiła. tylko czy ma to jakieś znaczenie? To przecież nieistotne, czy ogląda się obrazki z przeszłości, teraźniejszości czy z czegoś pośredniego. Obrazki to obrazki. Nikt się do nich zbytnio nie przywiązuje, więc też nikt nie cierpi, gdy one znikają. Nikt."Jest to moja pierwsza książka gdzie sięgnęłam po twórczość Hanny Kowalewskiej „Tam, gdzie nie sięga już cień”. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej pisarce. Dzięki mojej koleżance, która jest zakochana w książkach tej o to pisarki podzieliła się ze mną swoją opinią. Byłam tak zaciekawiona, iż postanowiłam, że sama muszę przeczytać. Miała rację nie żałuję, że przeczytałam tą powieść. 

Na samym początku poznajemy młodą dziewczynę Inkę, Bertę, Weronikę i Danutę Patyk. Inka, kiedy dostaje telegram od dawno niewidzianej ciotki Berty. Dziewczyna bez namysłu przyjeżdża do Jantarni gdzie dorastała a nie zamierzała nigdy tutaj wrócić. Po tylu latach, kiedy Inka pojawia się w nadmorskiej miejscowości nadal wita ją chłód a nawet wrogość. 

Dlaczego Inka od lat nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną i nie odbiera telefonu od przybranego brata Zbyszka? Co takiego stało w przeszłości ?

Ciotka Berta poprosiła Polę o napisanie telegramu do Inki. W zamian, czego Inka dostaje dwa słowa „Przyjedź Berta”. Są to słowa, które niczego nie wyjaśniają niczego dziewczynie. Berta niczego nie świadoma i umierająca czeka na przyjazd Inki. Chcę poprosić dziewczynę o wybaczenie. Czy Inka wybaczy ciotce? 
Rodzinne tajemnice, nieplanowane miłości i wybaczenie to wszystko znajdziemy w tej książce.
NAJDŁUŻSZY CIEŃ ZOSTAWIAJĄ CI,  
KTÓRYCH KOCHALIŚMY NAJMOCNIEJ
Hanna Kowalewska urodzona 18 kwietnia 1960 w Wysokiem Mazowieckiem. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie i Studium Scenariuszowe przy PWSF w Łodzi. Debiutowała na łamach prasy w 1985. W 1997 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie, zorganizowanym przez wydawnictwo Zysk i S-ka ora Świat Książki, na najlepszą powieść. H. Kowalewska należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 

Książka porusza bardzo wiele tematów. Jednym z nich jest choroba Berty, i tajemnice, które nagle zaczynają wychodzić na światło dzienne. Na sam koniec chcę powiedzieć, że książka jest bardzo dobre napisana. Znakomite dialogi, zaskakująca fabuła i świetne zbudowane postacie to nie tylko tyle skrywa w sobie ta książka. Z czystym sumieniem mogę polecić wam tę książkę.
 


Tytuł: Tam, gdzie nie sięga już cień
Autor: Hanna Kowalewska
Data wydania: 22.04.2015
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 450
Moja ocena 9/10
Za możliwość przeczytania książki dziękuje

2 komentarze:

  1. Książki tej autorki są napisane pięknym językiem, czytanie to prawdziwa przyjemność. O tej nie słyszałam, z pewnoscia będę chciała przeczytać;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam do sięgnięcia po tę lekturę ja nie pożałowałam. :)

      Usuń

Jeśli odwiedzasz bloga i czytasz posty to pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi bardzo miło bo wtedy wiem, że moje starania nie poszły na marne.
Miłego czytania.
Beata